×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
“The Telegraph”: 5 gjëra që nuk dini për Shqipërinë
nga shqiperiaime.al (11/06/2018 ora 08:15)

Ndoshta Shqipëria nuk është në fokusin e zhvillimit nga qeverisja-politike, ama të huajt e kanë shënjestruar vendin tonë si një pikë turistike që duhet vizituar me patjetër.

Kësaj here është “The Telegraph”, e cila shtjellon në artikull arsyet se pse është koha që Shqipëria të jetë në listën tuaj të dëshirave për të kaluar pushimet.

Në hyrje artikulli i bën një panoramë të shkurtër relievit tonë, ku mund të gjesh të gjitha llojet e tij.

E nis me Durrësin:

I shkatërruar nga një skllav i modernes, por i pandashëm në madhështinë e saj, Amfiteatri i Durrësit me një imagjinatë të lehtë mund të të kthejë në kohën kur zhvilloheshin betejat e gladiatorëve.

Në inspektimin e parë, Durrësi është pikërisht ajo që ju do të prisni nga qyteti i dytë më i madh i Shqipërisë. Kontejnerët e mallrave e turbullojnë portin – të cilat ende klithin dhe grumbullojnë para thelbit të qytetit, tragetet që presin të kalojnë Adriatikun në Bar dhe Ankona.

Trafiku shkaktohet nga rrugët e tij të ngushta. Turistët rehatohen në hotelet e shumta që u ndërtuan “me një frymë” pas daljes së vendit nga komunizmi."
Çfarë duhet të ofrojë Shqipëria?

Kur ajo konsiderohet thjesht në vend, është e vështirë të kuptohet pse Shqipëria nuk njihet më mirë si destinacion. Ajo shtrihet midis Greqisë në jug dhe Malit të Zi në veri – dhe vetëm 45 milje (72 km) nga Italia, ku ngushtica e Otrantos “shtrydh” Adriatikun në pikën më të ngushtë. Vetëm kur kujton faktin që Shqipëria ka 476 km vijë bregdeti nuk e kupton dhe nuk e imagjon dot se si ky vend ka mbetur anonim. Turizmi këtu duhet të kishte shpërthyer aq sa gjithë ky vend i vogël të mbahej nga vizitat e turistëve.

Megjithatë, përkundër një sistemi rrugor përmirësues (nuk ka rrjet hekurudhor të mirëqenë) dhe në Shqipëri është e vështirë të lëvizësh pa ndihmën e vendasve që të bësh një tur për të parë mrekullitë e saj.

Pra definitivisht ky vend duhet të ofrojë më shumë mundësi për turistët, sepse potencialin e ka.

Tirana

Këtu ekziston vetë-kundërthënia, sepse Tirana mund të përshkruhet edhe si kryeqyteti i kafeneve më të shumta që mbushin rrugicat kudo.
Kur hyn në lagjen e quajtur Bllok, të duket vetja si në lagje mode.

Gjithashtu në kryeqytet ndriçohet edhe Muzeu Kombëtar, teatrot, piramida, korpusi universitar, amfiteatri tek Liqeni Artificial e shumë gjëra tjera që krijojnë një kontrast të pashpjegueshëm.

5 gjëra që nuk i dini për Shqipërinë

Orari i autobusëve nuk ekziston

Kurrsesi nuk mund ta vendosni orën tuaj me atë të autobusëve shqiptarë. Autobusët ose furgonat nisen për në destinacion kur u duket atyre e përshtatshme ose thjesht kur mbushen plot.

Buzëqeshja dhe tundja e kokës kanë konotacione të ndryshme në Shqipëri

Nëse duan të thonë “jo” shqiptarët bërtasin, ndërsa kur thonë “po” thjesht tundin kokën. Kujdes kur vendosni t’i përgjigjeni pyetjeve me tundjen e kokës.

Kishte një mbret teflon

Ai quhet Zogu i Parë, i cili ka qenë objekt i rreth 55 përpjekjeve për vrasje, përfshirë këtu edhe atë që Zogu pretendonte se ishte i vetmi lider që mund të kthente plumbin e nisur drejt tij nga atentori.

Lord Bajron ishte një fans i Shqipërisë

Romantiku anglez vizitoi Shqipërinë në vitin 1809 dhe në letrën për nënën e tij ai shkruante se shqiptarët kanë veshjet më madhështore në botë.

Ka shumë lulëzim

Edhe pse vend i vogël, Shqipëria krenohet me më shumë se 3.250 lloje bimësh që përbëjnë 30% të florës në Europë.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
Rregullorja e re e EU-së ka vendosur rregulla të reja që të përdoren “Cookies” në potalin tonë që do e rregullojnë eksperiencen tuaj gjatë leximit të artikujve duke përfshirë përmbajtjen dhe reklamimin. Duke vazhduar ta vizitoni portalin tonë, ju pranoni përdorimin tonë të “Cookies” ne lidhje me rregullat e privatësisë dhe kushtet e përdorimit. Për më shumë informata klikoni këtu.
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]